• Kış Aylarında Meydana Gelen Cilt Kuruluğu İle Nasıl Başa Çıkılır?

  23.1.2020

  Kış aylarında, soğuk hava cilt kuruluğuna doğrudan etki eder. Fakat tabii ki tek neden bu değil. Cilt kuruluğu, farklı bir çok etkene bağlı olarak ortaya çıkabilir.  Bunlardan bazıları; yaşın ilerlemesi ile birlikte derinin su tutma kapasitesinin azalması ve çevreseler nem oranının azalmasıdır.

  Kış aylarında, cilt kuruluğuna karşın alınabilecek belli başlı yöntemler ise şöyle sıralanabilir:

   

  1-Cilt kuruluğuna karşı çeşitli gıdalar tüketilebilir. Fındık, fıstık, kuru üzüm, balık, havuç, ıspanak gibi gıdaların tüketilmesi de cilt kuruluğunun azalmasına yardımcı olabilir.

   

   

  2-Sıcak su cildinizi daha çok kurutur. Mümkün olduğu kadar duş alırken ve yüzünüzü yıkarken ılık su tercih etmeye çalışın.

   

   

  3-Alkol içerikli ürünlere dikkat edin! Özellikle kullandığınız çoğu kozmetik ürünün içinde alkol bulunur ve bu da cildinizi kurutur.

   

   

  4-Su içmeyi ihmal etmeyin. Vücudumuzun ve hayati organlarımızın önemli bir yapıtaşı olan su, cilt kuruluğuna karşı alınabilecek en iyi önlemlerden biridir.

   

   

  5-Ve son olarak cilt kuruluğuna karşı alınabilecek en iyi önlem ise, cildi sürekli nemli tutmaktır. Krem Eldiven; cildinizin kendi nemini ve enzimlerini üretmesine yardımcı olarak cildinizin kurumasını engeller.